fbpx

Jiří Bošek - BóšaJiří Bošek - Bóša

Český fotograf, který má rád život a hlavně lidi. Mezi klienty z celé České republiky je známý svým citem pro atmosféru, zachycení detailu a nápaditost.

Jeho umělecký styl je originální, entuziazmus nevyčerpatelný a každý, kdo s ním pracuje, pozná, že svou práci miluje. Více...

Tel: 737 741 574
Email: bosa@bosa.cz

SlideBar

Sníh leze na horách pomalu dolů a i moje zimní sezóna pomalu končí. Letní už klepe na dveře a tak se chci ještě jednou vrátit k letošnímu Mistrovství světa běžkařů a pro mě nově i skokanů na lyžích. Mistovství světa letos hostil rakouský Seefeld. Loni jsem tam fotil světový pohár. Je to, musím říct, příjemné a působivé podhorské městečko. Lov fotek však byl letos komplikovanější než loni, protože pořadatelé o poznání přitvrdili pravidla a radikálně omezili pohyb fotografů na stadionu.

„Tiskáč” (odkud jsem měl odesílat fotky do Čech) byl taky někde v tramtárii a navíc tam bylo šílené vedro. To nedělá dobře ani mě ani technice. Takže jsem nakonec skončil v jedné servisní buňce, kde se většinou mažou lyže. Žádný „ajťácký“ luxus, ale taky to nakonec šlo.

DSC02185

Nikam nemůžeš a tady budeš

Před každým závodem jsem si měl vybrat místo, z kterého už jsem se nesměl během závodu nikam přesouvat. Bylo to opatření, které mělo zamezit volnému pohybu fotografů, aby náhodou nezničili stopy nebo nevadili televizním kamerám. To bylo něco na mě, když mám rád různorodost ve focení a rád si vyhledávám netradiční místa. Častokrát nás bylo kolem 16 fotografů na 5m2, což bylo docela peklo. Měl jsem s sebou objektiv od Sony 70 – 200 F/2,8 a oproti loňsku mi tady to 400mm sklo chvilkama fakt chybělo. O to více jsem používal širokáč, což mám rád.

Bohužel jsem předposlední den v zápalu boje porušil pravidlo č.1: „Zůstaň“, a hned si mě jedna kontrolórka vyfotila. Že prý budu platiti pokutu za překročení běžkařské stopy. Ajaj. „Jakou pokutu? To jako za překročení jedné stopy na klasiku, která je široká asi 40cm? Přitom jsem nikoho neohrozil ani neomezil, říkal jsem si.” Jenže tady platí jiná pravidla a ne ty ze silničního provozu. Vnitřně jsem zuřil a navenek jsem se snažil vypadat jako provinilý blonďatý beránek, aby to na ni zapůsobilo. Doufal jsem, že obměkčím její srdce a celá ta kauza nakonec dopadne dobře - jako v pohádce. Šel jsem se jí omluvit a všechno vysvětlit, abych urovnal mezinárodní vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou. Řekla mi, že mě bude sledovat a jako udělám ještě něco takového, tak půjdu do pekla.

Druhý den si mě zavolala a řekla mi: „Já vím, že nevydržíš na jednom místě. A všimla jsem si jak tu okolo lítáš a fotíš jako o závod. Ty nejsi jako ti ostatní, kteří chtějí jen fotky z cíle, že? Mám nápad. Až budeš chtít jít jinam, mrkni na mě a já tě jako jediného pustím.” Rozzářil jsem se. Byla to starší dáma s přísným výrazem, ale jinak cool baba. Od té doby jsme na sebe mrkali docela často a oba jsme z toho měli radost.

 DSC01425

Skoky, to je něco

Můj druhý úkol byl vyfotit naše skokany a to byl pro mě opravdu zážitek. Jenže byl to zároveň taky pěkný ořišek. Pod skokonským můstkem byl oproti běžkařskému stadionu o poznání větší klid. Dalo se běhat kolem skokanského bubnu po schůdkách (denně jsem ho vyběhnul tak 4x) jak se mi chtělo a i zajímavých míst bylo hodně. Jen fotit tyhle rychlé poletuchy byla prča. Jsou v tom letu rychlí jako sviňa. Po pár skocích jsem zjistil, že musím skokany nechat chvilinku odletět od hrany, neostřit a až se mi ukázal celý,tak jsem ho mohl doostřit a vyfotit. Tohle všechno se událo během 1,5 vteřiny. V půlce závodu jsem se skámošil s jedním pořadatelem a ten mě nakonec pustil i k rozjezdu.

DSC05038

Díky skokům jsem si mohl opravdu vyzkoušet, jak rychle a přesně mám zkordinované pohyby. Co si hlava usmyslela, ruce musely během pikosekundy pochopit. Stal jsem se tu takovým sportovním myslivcem. Poznal jsem, že na závodech takového typu si to chce nejdříve udělat kamarády a pak to jde všechno lépe. Všichni mají nějakou funkci a povinnosti, za které jsou zodpovědni. Když však v nich člověk najde toho sportovního ducha, leckdy se mu podaří dostat na místa, o kterých se mu ani nezdálo.

DSC00077

DSC03129

DSC00209

tg

DSC 5534

DSC 4622

DSC09762

DSC 5054

DSC06580

DSC04767

DSC02476

Štítky: Sport

Mapa webu     Cookies

Copyright © 2017 Internetová agentura Webtom.cz