fbpx

Jiří Bošek - BóšaJiří Bošek - Bóša

Bosa is a Czech photographer who admires life and people. Among his clients and partners, he is known for his sense of atmosphere, detail-capturing and creativity. His style is original and enthusiasm unfailing. It is clear that he loves what he does.

Tel: 737 741 574
Email: bosa@bosa.cz

SlideBar

Světový pohár v běžeckém lyžování je u konce a tak i já pomalu rekapituluji, jaký ten rok pro mě vlastně byl. Pod pokličku světových pohárů jsem měl možnost nakouknout díky tomu, že si mě manažerstvo vybralo jako hlavního fotografa.

Okoukl jsem tak tratě světových pohárů a poznal opravdu ty nejrychlejší z nejrychlejších lyžařů, včetně Marit Björgen. Vždy jsem k ní vzhlížel, líbila se mi, a celkově hodnotím, jak zvládá skloubení osobního a závodního života. Úmyslně nepřechyluji příjmení závodnic, protože ve skutečnosti žádné - ová u svého jménu nemají, tak nevím, proč bych ho tam měl cpát já.

ooo

 

Největší šok

Už jsem fotil cyklistiku na olympiádě v Londýně, rally a další rychlé sporty, ale jak jezdí tahle parta lidí, to jsem netušil. Tu rychlost bych začal měřit a pokutovat, protože to není normální. První závod na 10km byl tak rychlý, že za 25min bylo po všem. Kdyby záleželo na mně, nechal bych je na každém svěťáku běhat ty nejdelší tratě, aby bylo hodně fotek.

Další věc, na kterou jsem si musel dát bacha je, že fotograf se nesmí ukázat před žádnou reklamou a nedej bože, kdyby ho náhodou někdo natočil, jak před ní dřepí a číhá na super záběr. Přitom je celá trať prošpikována 40 kamerami a tak jsem si často připadal jako zajíc na honu, který utíká z jedné strany tratě na druhou a skáče do příkopu, aby ho nikdo neviděl.

Ženské jezdí takovým tempem, že mi to připomíná starou Spartu, kde vyhlásili, že první tři přežijí a ostatní hodí šelmám. Např. Charlotte Kala, Marit Björgen a další závodnice 500m před cílem hekají bolestí, jsou celé poslintané a makají na 300%, aby své sokyně porazily co možná největším rozdílem.

Chlapi začínají malinko pomaleji, ale ty šílené kule, které předvedou v závěru, jsou mozkem nepobratelné. Pokud si vezme sólo ještě Johannes Klaebo, tak je lepší čekat na něj s foťákem rovnou v cíli, kde už nemůže nikam utíkat. Tam je šance ho vyfotit, aby nebyla fotka rozmazaná. Moje iluze o tom, že si na závodníky někde počkám, nadběhnu nebo dokonce vylezu na strom pro jiný záběr, byla opravdu mimo výseč.

h5A

Můj den

Ten začíná už v podstatě den před startem, kdy si jdu obhlídnout fotozóny, abych věděl, kde udělám ty nej… fotky. Musím hodně předvídat, protože tratě se ještě připravují a nevím, kde budou reklamy a kamery.

V závodní den vstávám kolem 5:30. Musím vyfotit testování a přípravu tajemných alchymií, které servisáci míchají v malé buňce plné smradu z parafínů a prášků. Před závodem je vždy lehká nervozita, kterou však umí servisáci Peša a Lopi svým originálním humorem nadlehčit.

Focení testování lyží je takové zvláštní. Všichni jsou nervózní a celkově se nikomu z jiných teamů nelíbí, když je někdo fotí. Přeci jen to někdy berou jako lehkou špionáž. V podstatě se testuje 1,5 hodiny, kdy dva servisáci vyjedou na kopec s různě namazanými lyžemi a zase z něj společně jedou dolů. Přitom se drží za ruce. Poté, co naberou stejnou rychlost, se pustí a ten, který dojede nejdál, vezme svoje lyže a dá je do dalšího vyřazovacího testu. Takhle to jde stále dokola, až zůstanou jen jediné, ty správně namazané.

Místo focení testování si jdu raději znovu obhlídnout místa, z kterých chci fotit a ujistit se, že se tam od včerejška nic nezměnilo. Bohužel se tam vždy něco změní. Třeba v Seefeldu mi tam posadili borce s kamerou. Tak jsem s ním hodil řeč a navrhl mu, že bude nejlepší, když mu budu pro jistotu krýt záda. Souhlasil a řekl, ať mu vlezu za záda a kopíruji jeho pohyb.

26992392 1068986479909568 1066159912039744676 n

Po testování se jde na věc. Start! A chrti vyrazili. Jsem ve fotozóně. Díky bohu tu moc fotografů není, protože já si hledám místa, kde to je pro většinu z nich nuda. Oni fotí pro noviny, takže je zajímají jen startovní a cílové fotky. V tu chvíli, kdy kolem mě letí závodníci, jsem plně soustředěný na to, abych je ulovil, jak jsem si představoval, ale zároveň musím sledovat druhým okem, co se ve skutečnosti děje a improvizovat, když se změní situace.

Jak jsem zabraný do focení, nevnímám moc zvuky z okolí, ale stále musím myslet, jestli mě nesleduje nějaká kamera a jestli za mnou třeba není reklama na plísňový sýr. To by byl průšvih. Fotky nestačím ani překontrolovat. Jen pohlídám čas, clonu a letím se partyzánsky přemístit na další stanoviště. To naše přemísťování po projetí závodníků musí z dálky vypadat jako hra škatulata, škatulata hejbejte se.

Po závodě chvátám do Press zóny. Musím zpracovat a upravit fotky a poslat je co nejrychleji českým médiím. Na koblížkárnu, kde jsou všelijaké dobroty většinou nemám čas, takže si své celodenní hladovění natahuji až do stavu, v kterém se převážnou část života nachází hyena skvrnitá.

Před večeří se jdou reproši ještě protáhnout a na masáže. To je chvíle, kdy přepnu v hlavě ze závodního rychlého fotografického módu a celý se zklidním, aby je focení při téměř meditační atmosféře nerušilo. Po večeři si zalezu na pokoj, pustím rumunský house (to je nejlepší hudba na práci s fotkami) a třídím, ořezávám a posílám fotky až dlouho do noci. Další den totéž nanovo.

Klæbo

Česká repre

Je to nadějný mladý team, ve kterém se všichni snaží udělat maximum pro to, aby se dařilo. Po sportovní stránce jsou to dříči a po té lidské pohodáři. Všichni jsou chytří, vtipní a celkově je mi tu opravdu fajn.

První moje seznámení s teamem proběhlo na soustředění na Dachsteinu. Hned po příjezdu jsem musel v devět večer fotit jejich portréty a to bylo po celodenním tréninku, kdy byli totálně vyždímaní. Viděli jsme se poprvé v životě a já si říkal: „Nó, to bude výzva, zaujmout je po celém dnu tak, aby ty fotky byly co k čemu.” Ale opak byl pravdou. Byli neskutečně profesionální. Každý mi poslal dva tři výrazy a šlo se spát. Jsou tu tací, jako Petra Nováková a Michal Novák, kteří si ještě vražedné tréninky prokládají večerním učením a stále se připravují na nějaké zkoušky. Ty je vždy čekají ihned po návratu ze závodů.

Teď bude chvíli období klidu a času na dovybavení fotovýzbroje, abych byl na podzim zase včas ve formě.

Skol

Razym

25358469 1044973345644215 1442560663239394712 o

 DSC2514

 856m

 DSC4827

fghj

Mohlo by vás zajímat:

Sportovní fotograf - portfolio

Reklamní a outdoorový fotograf

Štítky: Sport

Copyright © 2017 Internetová agentura Webtom.cz