fbpx

Jiří Bošek - BóšaJiří Bošek - Bóša

Bosa is a Czech photographer who admires life and people. Among his clients and partners, he is known for his sense of atmosphere, detail-capturing and creativity. His style is original and enthusiasm unfailing. It is clear that he loves what he does.

Tel: 737 741 574
Email: bosa@bosa.cz

SlideBar

„Na jakou značku fotíš?“ ptají se mě čas od času. Sony a vím proč.

Už několik let jezdím s českou reprezentací jako hlavní fotograf na závody světového poháru. Už nějakou dobu jsem se díval po foťácích, které budou lehké, dobře padnou do ruky a budou hlavně rychle ostřit, abych neměl z běžkařky jen její zadek, protože jsem její průjezd právě nedoostřil a ona mi odjíždí (některé fotky však nebyly špatné :--) 

Všichni ze svěťáku fotí na profláknuté a osvědčené zbraně jako je Nikon a Canon. Když jsem se s nimi bavil, tak většina přiznává, že se bojí vzít si do nové zakázky jinou a předem nevyzkoušenou značku. Chápu, že nikdo nepůjde do boje se zbraněmi, se kterými nemá za sebou pořádný výcvik, protože odpovědnost za odvedenou práci na závodech je příliš velká. Krom toho šance na každý záběr je pouze jedna. Ale já jsem se rozhodl fotit se Sony a nelituju toho.

Pořídil jsem si tedy jejich nej... arzenál a to v podobě Sony A9 a objektivů géčkové řady a vyrazil za českou repre na sever do švédské Bruksvallarny.

Sony13

Moje nové objektivy jsou: FE 24mm F1.4 GM, FE 85mm F1.8, G Master FE 100–400 mm …a je to jsou stroje, kámo.

Hned první den jsem si ještě více uvědomil, že nové foťáky bez zrcadla jsou opravdu budoucnost. Celá A9 je příjemně malá a lehká. Zároveň však nejsou tlačítka titěrně naskládána vedle sebe a jdou ovládat i v rukavici. Celkově je foťák přehledný a v možnostech osobního nastavení pro jednotlivá tlačítka, které nabízí, je opravdu super. Člověk má všechno po ruce a nemusí nikam složitě zalézat do Menu a ztrácet i třeba jen pikosekundy hledáním důležité funkce. Naklápěcí a dotykový displej je velká výhoda a jeho zobrazování je tak věrohodné, že už člověk nemusí koukat do hledáčku. Tím má i lepší stabilitu a může lépe předvídat díky perifernímu vidění.

Sony A9, to chceš

Nechci se pouštět do technických parametrů, ty jsou k dohledání na dpreview a jiných portálech. Jen bych chtěl zviditelnit věci, které mě opravdu vyrazily dech, a jsem rád, že je na světě konečně stroj, který umí neskutečně rychle a přesně ostřit.

A9 navíc dokáže 60x/sec. přepočítat hodnoty zaostření a expozice. Ta zajišťuje 35mm full-frame senzoru Exmor RS™ CMOS (první svého druhu na světě). Jeho schopnost vyhledání konkrétního obličeje v balíku závodníků je fajn, ale že toho závodníka dokáže i velmi dobře sledovat během jízdy, to je mega pecka². Vím, že budu na MS v Seefeldu fotit i skokany na lyžích a s tímhle strojem se toho nebojím.

Moc nepoužívám funkci sekvence focení s 20s/sec. Už totiž tuším, kdy a co se během závodu pravděpodobně stane, takže nepotřebuji tolik snímků, ale je dobré vědět, že to A9 umí (třeba při produktovém focení, když mám zabrat prasknutí balónku s vodou). Další výhodou je sekvenční snímání bez ztmavení v hledáčku HIGH-SPEED, takže je náhled stále viditelný i během focení.

Sony3

Proč jsem si zvolil Sony A9 v bodech:

  • velmi rychlé ostření
  • snadné ovládání
  • široká škála nastavení na tlačítkách
  • kvalita objektivů (zpracování a výsledné foto)
  • bytelnost těla
  • mechanicky stabilizovaný čip
  • dotykový displej
  • skvěle zatěsněný proti prachu a vlhkosti

a nevýhodou je jen čas strávený s učením nového menu, ale teď už toho času nelituji. Fotograf hlavně nesmí být líný :--)

               sony7    Sony6

Určitě Vám sem v budoucnu napíšu více poznatků o jejich nezničitelné SD kartě a přidám více fotek, protože zatím mám A9 jen krátce, ale už teď se těším na další svěťák, protože vím, že to bude zajímavý boj závodníků na trati a ne můj boj s foťákem.  

Ať to fotí

sony

Sony2

sony4

Sony1

Sony8

Sony5

Sony10

Sony12

Štítky: Sport

Copyright © 2017 Internetová agentura Webtom.cz