Reprezentantky na vrcholu

Co se stane, když svoje síly spojí dvě bývalé reprezentantky, v současné době realitní makléřka a učitelka na základní škole? Dobývají se vrcholy!

Kája Grohová a Lenka Erlebachová společně vyrazily za dobrodružstvím ve vysokých horách a je z toho světový úspěch. Výstup na Gasherbrum I do letošního roku českým horolezkyním odolával a až nyní se podařilo ho pokořit. 

A aby to byl výkon opravdu velkolepý, zdolaly ho Kája a Lenka lehkým expedičním způsobem a co víc - bez kyslíku! Nepomáhali jim dokonce ani nosiči nebo vysokohorští vůdci. Samy se tak popraly s náročnými podmínkami, sestupem ve tmě i počasím, které je rozhodně nešetřilo. 

Jak se daly holky dohromady, proč pro ně byla důležitá zkušenost s vrcholovým sportem a jak se dostaly bezpečně dolů? To vše nám sepsaly v krátkém článku.

A pokud i ty chceš dobývat svět, mrkni na naše BOSA Merino termoprádlo! Podrží tě i v těch nejnáročnějších podmínkách a Kája s Lenkou ho otestovaly opravdu důkladně.

 

uuid=E219C035-B0D2-400E-91DE-E2D8BF222F89&library=1&type=1&mode=1&loc=true&cap=true

 

Co je Gashebrum I za vrchol a jakou zvolily cestu?

Gasherbrum znamená v překladu z místní řeči znamená Krásná hora. O tom, že je opravdu krásná, není pochyb. Anglicky bývá také nazýván Hidden Peak, tedy Skrytý štít. Gasherbrum I se nachází v pákistánském pohoří Karakoram a lze se k němu dostat za tři dny jízdy z Islámábádu 6tidenním trekem přes slavný ledovec Baltoro (100 km). Hora má náročný výstup a malý, špičatý vrchol. Jeho největší technické problémy jsou ve výšce kolem 7 000 metrů (70stupňový a 600m dlouhý „Japonský kuloár“).

Prvenství na GI patří americké horolezecké expedici. Po průstupu jižní stěnou poprvé na vrcholu stanou 5. července 1958 Peter Schoening a Andrew Kauffman.
První žena, Marie-José Valençot z Francie stanula na vrcholu americkou cestou v roce1982. V roce1981 japonská výprava otevřela novou cestu severním hřebenem takzvaným "Japonským kuloárem". Jejich výstup se později stal klasickou, tedy nejpoužívanější, trasou vedoucí k vrcholu hory.

Právě touto cestou – Japonským kuloárem, která je nyní považována jako "standardní výstupová trasa", vedla i naše cesta k vrcholu a to lehkým expedičním stylem, bez tradiční podpory, kterou by mohl poskytnout tým výškových nosičů, horských vůdců, a bez použití umělého kyslíku. Tento lezecký styl je v kontextu současného ženského alpinismu unikátní.

 

Celoživotní příprava

Byly jsme prví Češky na vrcholu Gashebrum I, v r. 2007 se o vrchol pokoušely i elitní české alpinistky Alena Čepelková a Zuzana Hoffmannová.

Naše sportovní příprava je tzv. celoživotní, obě sportujeme již od dětství. Kája je dodnes elitní běžkyně na lyžích, emeritní dlouholetá reprezentantka, skialpinistka, horolezkyně a atletka. Já (Lenka) jsem bývalá reprezentantka v alpském lyžování, skialpinistka a horolezkyně. Naše příprava fyzické kondice se odehrává v našich milovaných Krkonoších, kde obě trvale žijeme. Já ve Špindlerově Mlýně, Kája ve Vrchlabí.

Naším velkým koníčkem je lezení. Kája leze především v adršpašských skalách, zatímco já dávám přednost prachovským skalám v Českém ráji.
Alfou a omegou výstupů ve vysokých horách je počasí a kondice hory. Letošní sezóna v Karakoramu byla mimořádně náročná. Neustálé sněžení a silný vítr rychle střídala úmorná vedra, což vytvářelo těžké podmínky.

 uuid=F064047D-DE39-4AD6-B9D0-73AD93CE37A5&library=1&type=1&mode=1&loc=true&cap=true

 

Průběh expedice

Naše expedice zahrnovala dvě aklimatizační rotace do C2 (6400 m), poté jsme v BC čekaly na vrcholové okno dobrého počasí a následně učinily úspěšný vrcholový pokus. Trasa z BC (5000 m) do C1 (6000 m) vedla náročným ledovým labyrintem, který se vzhledově a prostupností měnil v závislosti na počasí každým dnem.

Nejnáročnější úsek, tzv. japonský kuloár, byl plný sněhu a lavinového nebezpečí. V úvodní fázi tedy naše trasa vedla kousek od kuloáru, a to přes skalnato-ledový úsek, než se trasa napojila zpět do kuloáru, kde bylo po kolena, místy po pás hlubokého, prokluzujícího pískového sněhu. Naštěstí tento úsek fixovali zkušení nepálští Šerpové s klienty z agentury Imagine Nepals ve spolupráci se Šerpy z agentury Seven Summits, což usnadnilo náš postup z C2 do C3 (7050
m).

Cesta na vrchol nám z C3 trvala 11 hodin a na vrcholu jsme stanuly 28. července v 18 hodin. Jako jediné jsme si užívaly západu slunce s výhledem na Gasherbrum 2, 3, 4, K2 a Broad Peak.


S nastávajícím večerem jsme zahájily sestup s vědomím, že nesmíme udělat jedinou chybu, která by mohla být fatální. Cesta zpět do C3 nám trvala 4 hodiny soustředěného kroku. Počasí nám přálo; v nejvyšších pasážích bylo téměř bezvětří a až neuvěřitelné teplo na takovou nadmořskou výšku.

Tento výstup nám ukázal, jak důležitá je příprava jak fyzická, tak technická. Zároveň pro nás byla jednou z nejdůležitějších stránek vzájemná psychická podpora, kterou jsme si poskytovaly nejen během útoku na vrchol, ale i během celého pobytu v Pákistánu.


Naše srdce zůstávají v horách a těšíme se na další dobrodružství, která nám hory přinesou.

 

uuid=5D0B888A-B4B1-4A28-8305-1EE6E521258D&library=1&type=1&mode=1&loc=true&cap=true

 

Vysvětlivky: BC – base camp
C1, C2, C3 – výškové tábory